Začátek léta chovatelům drůbeže v Česku nepřál. Česká televize v červnu zveřejnila tajně pořízené záběry z několika českých velkochovů, na nichž jsou vidět slepice namačkané v klecích, některé z nich s otevřenými ranami, další bez peří a mezi nimi rozkládající se uhynulá zvířata. Několik dní poté oznámily Kaufland, Lidl, Penny Market a další obchodní řetězce, že vejce z klecových chovů přestanou do roku 2025 svým zákazníkům nabízet. Ochránci zvířat z organizace Obraz, kteří záběry České televizi poskytli, mohli slavit úspěch.
Drůbežáři mezitím začali počítat, kolik bude opuštění klecových chovů stát a kdo to zaplatí. Dnes už je jasné, že na přeměnu chovů nosnic půjdou peníze z Evropské unie, státního rozpočtu i od chovatelů. Dotačnímu programu ministerstva zemědělství a Evropské unie ale došly peníze a nové do něj přibudou až za dva roky. Otázkou zůstává, kdo zaplatí rozdíl mezi maloobchodní cenou vajec z klecových chovů a podestýlky, která jsou dražší.
V Česku se v současnosti vyprodukuje kolem 2,2 miliardy vajec ročně. Více než třetina pochází z domácích chovů, zbývající 1,4 miliardy z drůbežářských velkochovů. V těch během ročního snášecího cyklu žije přes 4,7 milionu nosnic. Většina z nich − přes 87 procent − stráví život v takzvaných obohacených klecích.
Více na: https://ekonom.ihned.cz