
Přechod na volný chov by podle drůbežářů přinesl strmý nárůst cen Region - Mají bidýlka, hrabiště a snáškové hnízdo. Musí jim však stačit 750 centimetrů čtverečních, což je prostor o něco málo větší než formát papíru A4. Kritici klecových chovů nosnic s produkcí konzumních vajec vytáhli do boje a veterináři na kontroly.
V regionu je těchto velkochovů pět. Ve čtyřech o prázdninách proběhla mimořádná prověrka, během níž veterináři nezjistili jediný problém. Chovatelé měli všechno v pořádku. Přesněji v souladu s legislativou. Ta by se, pokud se kritikům nelíbí klecový chov, musela změnit. Někteří drůbežáři rovnou vzkázali, že by s produkcí vajec skončili. Jejich cena by vyletěla nahoru.
SLEPICE V HALÁCH
Veterináři během mimořádných inspekcí objeli všechny klecové velkochovy nosnic v našem kraji. Na Olomoucku tři, na Přerovsku jeden a na Šumpersku také jeden. Zde ale měli haly po ukončení snáškového cyklu prázdné.
"Pochybení jsme nezjistili. Roli hrálo také to, že byly čerstvé zástavy, slepice byly pěkně opeřené, nenašli jsme jedinou zdechlinku. Vše bylo v pořádku," sdělila Hana Brázdová, vedoucí odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj.
Veterináři v minulých týdnech vyrazili na mimořádné kontroly po zveřejnění záběrů v televizi pořízených spolkem Obraz ze čtyř klecových českých chovů, ve kterých byly slepice odrané z peří, namačkané v malých klecích. Na záběrech byla vidět mrtvá zvířata. V reakci na to většina obchodních řetězců v České republice ohlásila, že nejpozději do roku 2025 přestanou prodávat vejce z klecových chovů.
Náklady na výrobu jednoho vejce jsou kolem 1,6 koruny u klecového chovu, u voliér je to o třicet haléřů více. Řetězce je však vykupují s minimálním rozdílem.
VOLIÉRY SE NEVYPLATÍ
Voliérový chov se podle drůbežářů nevyplatí. Přechod na volný chov by podle nich přinesl strmý nárůst cen vajec.
"Klidně se můžeme bavit o tom, že vajíčko bude stát deset korun. Nebo dokonce dvacet. Pokud člověk spotřebuje ročně dvě stě vajíček, tak to jsou čtyři tisícen.
O dva tisíce vzroste zákazníkovi za letošek plat, tak o co jde? O nic. Pokud ale skončí klecové chovy, my už u toho nebudeme a s drůbeží skončíme," upozornil předseda Zemědělského družstva Senice na Hané Jaroslav Navrátil.
Zdroj: Moravský sever, DANIELA TAUBEROVÁ